Hogyan lehetsz biztosan multimilliomos?

Házi pénzfőzés - Csináld magad útmutató a személyes pénzügyekhez

 Befektetés - Hogyan kereskedj online?

moonshine-money-how-to-trade-online.jpg

Hogyan kereskedj online: Útmutató az első kereskedésedhez

Most, hogy már eldöntötted, hogy milyen index alapokba (másnéven ETF-ekbe) szeretnél befektetni, részletesen, lépésről-lépésre haladva bemutatjuk az online kereskedést, hogy minél előbb munkára tudd fogni a pénzedet.

Illusztrációképpen, néhány kereskedést fogok elvégezni a saját Questrade számlámon, így látni fogod ezt a kereskedési platformot. Ha más brókerek felületét használod, az egy kicsit másképpen fog kinézni, de az alapkoncepció ugyanaz.

A számlámra történt bejelentkezés után, először egy összesítést látok a portfóliómról. 5 000 dollár készpénzem van a számlán, és szeretném felhasználni ezt a pénzt néhány befektetés megvételére. A kezdéshez nyomd meg a “Kereskedés” gombot a jobb felső sarokban!

Trading-account-value.png





1.lépés – Keresd meg a helyes befektetési kódot!

Az index alapokat általában 3-5 nagybetűt tartalmazó kóddal azonosítják (pl. XYW, XYVWZ, stb.) A választott eszközallokációdnak megfelelően, be kell azonosítanod, hogy mely alapokat akarod megvásárolni. A saját befektetési tervem szerint, arra szeretném fordítani az 5 000 dolláromat, hogy Kanadán kívül, szerte a világon lévő cégek részvényeit tartalmazó XAW alapba fektessek be.

Trading-account-symbol-lookup.png

A megbízás beviteli részben az oldal jobb felén beírom, XAW.

A Questrade valójában XAW.TO néven azonosítja ezt az alapot, mivel a Torontói Tőzsdén kereskedett alapról van szó. A befektetési kód (angolul “ticker” néven is ismert) mellett látni fogod az alap leírását). Ellenőrizd, hogy tényleg ezt keresed. Egy gyors Google kereséssel az XAW kódra, ellenőriztem, hogy egy “XY szolgáltató világ összes országa index” az alap neve, amit meg szeretnék vásárolni.


2.lépés – A megvásárolandó befektetés piaci árának megtalálása (“kínálati ár”)

Trading-account-symbol-bid-ask-spread.png

Kattints a “Kód frissítése” gombra a kódkereső négyzet jobb oldalán, ezzel a piaci árat tudod aktualizálni.

A befektetési kód információ alatt, néhány számot fogsz látni, ezek közül csak az “Ajánlati ár”, és “Kínálati ár” szám az érdekes.

Az “Ajánlati ár” (példánkban 26,17 dollár), az az ár, amelyen befektetők szeretnék megvenni e befektetést. A “Kínálati ár” (példánkban 26,19 dollár) pedig az az ár, amelyen az eladók el szeretnék adni ezt a befektetést. Ez a piaci árazása egy részvénynek ebben az index alapban.

Mivel mi most szeretnénk megvenni ezt a befektetést, a “Kinálati árat” elérő vagy azt meghaladó ajánlatot kell tennünk ahhoz, hogy az ügylet megtörténjen (más szóval teljesülésbe menjen).


3. lépés – A megbízás adatainak bevitele

Most, hogy már tudjuk, hogy milyen befektetést és milyen piaci áron szeretnénk venni, itt az ideje, hogy le is bonyolítsuk azt.

Trading-account-symbol-order-entry.png

  • Válaszd ki a Számlát, amelyiken szeretnéd elvégezni a kereskedést!

  • Válaszd ki a “limit” típúsú megbízást (lentebb megmagyarázom,hogy miért)!

  • Add be a limit árat, amely egy centtel magasabb, mint a korábban látott “Kínálati Ár”! Ebben az esetben, ez azt jelenti, hogy fogunk adni egy vételi megbízást maximálisan 26.20 dolláros áron (ami egy centtel magasabb, mint a 26.19 dolláros kínálati ár).

  • Add be a megvásárolni kívánt részvények számát! Ehhez oszd el a befektetni kívánt összeget a bevitt limit árral, majd a kapott összeget kerekítsd le a legközelebbi egész számra! Példánkban, 5 000 dollár osztva 26.20-al egyenlő 190.84-el, vagyis lekerekítve 190 részvényre.

  • Válaszd ki a “Napi” megbízás hosszt! Ez azt jelenti, hogy a megbízás automatikusan érvényét veszti, amennyiben nem fejeződik be ma (vagyis ha nem teljesül)

Majd ezután, kattints a “Vétel” gombra! Nem aggódj! A kereskedés nem megy végbe azonnal, a következő lépésben lehetőséged lesz áttekinteni és véglegesíteni a megbízást.



4.lépés – Erősítsd meg és add meg a megbízásodat!

A “Vétel” gomb megnyomása után a megbízás megerősítése ablak ugrik fel.

A fenti, zöld címsávban látni fogod a végrehajtani kívánt kereskedés összefoglalását. 190 db XXX alap részvényt fogok venni, 26.20 dollár részvényenkénti limit áron. Gyors ismételt ellenőrzést végzek - minden rendben van.

Trading-account-symbol-order-send.png

A következő lépésben ellenőrizd, hogy a számlainformáció helyes, és a kereskedés volumene (4 978 dollár példánkban) kisebb, mint az általad befektetni tervezett összeg (5 000 dollár az esetemben, szóval én rendben vagyok)!

Végy egy mély lélegzetet, olvasd át még egyszer, majd kattints az “Add meg a megbízást” gombra!

Gratulálok! Megadtad első kereskedési megbízásodat. Tudom, hogy ez nagyon stresszes lehet, és/vagy nagyon megdobogtatja a szívedet. Ígérem könnyebb lesz a második vagy harmadik kereskedési alkalommal. Bizonyosodj meg róla, hogy követed ezeket a lépéseket, szánd rá az időt, és ellenőrizd a dolgokat, mielőtt továbblépnél!


5.lépés – Ellenőrizd, hogy a megbízásod teljesült-e!

Utolsó lépés: a nehezén túl vagy. Most csak ellenőriznünk kell, hogy a megbízás teljesült. Navigálj a honlap “ Végrehajtott megbízások” fülére!

Trading-account-symbol-order-confirmation.png

A fenti képen látszik, hogy a XAW alap 190 részvény vételére adott megbízásom teljesült. Vedd észre, hogy a megbízásom 26,19 dolláros áron teljesült, amely összhangban van az általunk látott 26,19 dolláros kínálati árral. Annak ellenére, hogy én limit megbízásomban 26,20 dollárt adtam meg, a legjobb árt kaptam. Hurrá!

Megjegyzés: Amennyiben nem látod a visszaigazolást, akkor valószínűleg a kereskedésed nem teljesült.

Próbálj meg a “megbízások” fülre navigálni, ahol a függőben lévő megbízásodnak kell lennie. Valószínűleg mutatni fogja, hogy a megbízásod státusza ”benyújtott”. Amennyiben tényleg így van, akkor valószínű, hogy a piaci ár a limit ár fölé növekedett, ezáltal lehetővé téve, hogy megbízásod ne kerüjön ma végrehajtásra (ebben az esetben a megbízásod saját magát törölte).

Ebben az esetben nézz vissza egy-két óra múlva, hátha megtörtént a kereskedés. Törölheted is a megbízást, frissítheted a piaci árat, és frissített piaci adatok alapján benyújthatsz egy új kereskedési megbízást.


Miért kell “limit” típusú megbizást adni?

A fenti lépésekben azt javasoltam, hogy “limit” típusú megbízást adjál.

Háttérinformációként, alapvetően két fő megbízási típus létezik: “limit” és “ piaci”.

Limit megbízással meg tudod határozni a maximális vételi árat, ha venni akarsz (vagy a minimális eladási árat, ha eladni akarsz) részvényeket. Ez arra nyújt védelmet, hogy végül ne jelentősen magasabb áron vásárolj részvényeket, mint amire eredetileg számítottál. A fenti példában azt határoztam meg, hogy nem akartam részvénynként 26,20 dollárnál magasabb áron vásárolni.

Ezzel szemben a piaci megbízás azt jelenti, hogy a jelenleg elérhető legjobb piaci áron szeretnél vásárolni. Lényegében, beleegyezel a pillanatnyi legalacsonyabb árba, függetlenül attól, hogy az épp mennyi. A részvényárak nagyon ingadozhatnak, ezért nem ajánlom a piaci ár alapú megbízás használatát, mivel nagyon kellemetlen meglepetésekhez vezethetnek. Például, mialatt te megadod megbízásodat, a piaci ár 1 dollárral is nőhet, és kénytelen lennél ezen a magasabb áron vásárolni.

Ne bonyolítsd túl, használj limit árat!


Miért kell a kínálati árnál magasabb limit árat beállítani?

Most megkérdezhetnéd, nem kellene-e inkább a kínálati árnál alacsonyabb limit árat megadni, ahelyett, hogy magasabbat adunk meg?

Logikusnak tűnhet, hogy egy-két centet “spórolj” a részvényenkénti áron, de ez valójában új kockázat szül. Amennyiben a jelenlegi kínálati ár 26,19 dollár, és azt mondod a piacnak, hogy nem akarod megvenni a részvényeket mindaddig, amíg az ár 26,17 dollárra (két centtel lejjebb) nem esik, akkor esetleg a megbízásod sohasem teljesül. Gyakorlatilag azt mondod, hogy nem vásárolsz, amíg a a piaci ár le nem esik.

Ez a “kis dolgokban spórol, de nagy dolgokra gondolkozás nélkül költ” esete lenne. Egy pici nyereségért kockáztatnád, hogy a kereskedés nem valósul meg, ami azt jelenti, hogy befektetési nyereséget mulasztasz el. A piacok hosszú távon felfelé tendálnak, ezért a piacra lépésed késleltetése csak neked árt.


Mikor kell kereskedned?

A főbb részvénytőzsdék Kanadában és az USA-ban 9.30 és 16.00 között vannak nyitva hétfőtől péntekig (ünnapnapokat kivéve).

Amennyire csak lehetséges, megbízásokat a piaci nyitvatartási idő alatt kell adnod. Ez azt jelenti, hogy a kereskedéseidet a munkanap alatt kell elvégezned.

Bár lehetséges a piaci nyitvatartási időn kivül megbízást adni (piacnyitás előtti vagy piaczárás utáni kereskedés), de ezzel növeled az esélyét, hogy a megbízás nem teljesül.

A vállalatok a nagy híreiket általában a piaci nyitvatartási időn kívül publikálják (előtte vagy utána). Amennyiben az történik, a nyitóárak teljesen más értéket mutathatnak, mint az előző napi záróár.

Ezért, ha az előző napi záróáron alapuló limit megbízást adsz, az esetleg nem fog teljesülni, és újból meg kell adnod. Minden egyes a piacon kívül eltöltött nap azt jelenti, hogy lehetséges befektetési nyereséget hagysz ki.

A lényeg, hogy amennyiben teheted, mindig a piaci nyitvatartási időben add meg kereskedési megbízásaidat (hétköznapokon reggel 9.30 és 16.00 között).


Összefoglalás: Hogyan kereskedj online?

Lássuk egyben az egészet. Ha már megtanultad, hogyan kereskedj online és némi gyakorlatra tettél szert, akkor befektetések vásárlása gyerekjáték lesz. Kövesd az alábbi öt lépést:

  1. Keresd meg a helyes befektetési kódot!

  2. Találd meg a megvásárolni akart befektetés piaci árát (a kinálati árat)!

  3. Add meg a megbízásod részleteit (Ne felejtsd el, hogy limit típusú megbízást kell használnod, egy centtel a kínálati ár feletti értékkel)!

  4. Ellenőrizd, majd add meg a megbízásodat!

  5. Győződj meg róla, hogy a megbízásod teljesült!


Feladatod

  • Lépj be az online bróker számládra és jegyezd meg, hogy összesen milyen összeget tervezel befektetni!

  • Oszd szét ezt a befektetési összeget annyi felé, ahány különböző befektetést akarsz végrehajtani, és ennek az általad választott eszközallokáción kell alapulnia (melyet a vagyonépítési terv részben tekintettünk át)! Például, ha 5 000 dollárod van, amelynek 60 %-át A alapba, 30 %-át B alapba, és 10 %-át C alapba tervezed fektetni, akkor az allokációd így nézne ki:

    • 3 000 dollár A alapba

    • 1 500 dollár B alapba

    • 500 dollár C alapba

  • Kövesd a fenti útmutatót, minden egyes tervezett kereskedés végrehajtására!

  • Amennyiben ellenőrizted, hogy a megbízásaid teljesültek, jegyezd fel a főbb jellemzőiket (befektetési alap neve, részvény db szám, részvényenkénti összeg, teljes összeg)! Készítettem egy befektetési portfólió követő Excel táblát vagy angolul Investment Portfolio Tracker-t. Ez a táblázatkezelő tartalmaz egy mintasablont, hogy nyilvántarthasd a saját kereskedési adataidat, és automatikusan behozza a napi piaci árakat a Google Finance alkalmazásból, hogy bemutassa, hogy néz ki a portfóliód, kiszámolja a teljesítmény mutatókat, és még az újrakiegyensúlyozáshoz szükséges számítások auutomatizálásában is segít.

Jogi nyilatkozat: A fenti információ kizárólag csak tájékoztatási és oktatási célokat szolgál. A te helyzeted egyedi, és én nem garantálom sem az eredményeket, sem azt, hogy a te helyzetedre a fentiek alkalmazhatók.

A fenti információk nem jelentenek sem befektetési tanácsadást, sem egyedi értékpapírok vételére vagy eladására vonatkozó ajánlást.

Az olvasóknak saját kutatást kell végezniük, mielőtt bármilyen pénzügyi vagy befektetési döntést hoznak.


Házi pénzfőzés - Csináld magad útmutató a személyes pénzügyekhez