Te és legnagyobb ellenséged

Paradox módon, nem a pénzedre leső “hiénák” a legnagyobb ellenségeid, hanem te magad vagy az, ahogy azt minden idők egyik legnagyobb befektetője, Benjamin Graham megállapította.

The investor’s chief problem - and even his worst enemy - is likely to be himself.
— Benjamin Graham

Vagyis “ A befektető fő problémája- sőt a legnagyobb ellensége-valószínűleg saját maga”

Miért gondolhatta így?
Mert a befektetők általában…

A pénzügyi megvilágosodás 7 stációja

Az alábbiakat Alex Riley angol pénzügyi tervezőtől idézem szabad fordításban és helyenként rövidítetten.

“Azonnali világban élünk, mindent azonnal akarunk és tech világ nagyjai mindezt nagyrészt lehetővé is teszik.

Megtakarítók és befektetők azonnali eredményeket akarnak, és csak elvétve szánják magukat arra, hogy némi munkával megértsék, hogyan lehet elérni azokat. Az ambiciók gyakran félre visznek és a valóság csak akkor derül ki a befektetők számára, ha pénzügyi megvilágosodás alábbi 7 stációján végigérnek.

“Megtakarítók és befektetők azonnali eredményeket akarnak, és csak elvétve szánják magukat arra, hogy némi munkával megértsék, hogyan lehet elérni azokat.

Akárhogyan is csűrjük-csavarjuk a pénzügyi siker egy olyan hosszú távú utazás, amely állandó és életfogytig tartó beavatkozást, módosítást kíván.

Elképzelhető persze, hogy lesz benne egy-két szerencsés szünet, de alapjában véve nincs rövid út.

Szóval itt van egy útmutató a pénzügyi megvilágosodáshoz.

1. Saját kezelés

Ez az út eleje, természetes, hogy pl. csatlakozol egy vállalati nyugdíjpénztárhoz, ahogy lehetőséged nyílik rá.Megint mások elkezdenek saját online magánszámlákon keresztül befektetni.Ez szekértelem híján gyakran drágán szerzett negatív tapasztalathoz vezet és az ember összezavarodik.

.

2. Zavarodottság

Ha nem tiszta, hogy mit értél el, mert nincs mivel összehasonlítani, vagy nyilvánvalóvá vált, hogy hibákat követtél el, a zavarodottság állapota köszönt be.Sok kérdést teszel fel magadnak. Ha képzett, intelligens, a pénzügyi híreket követő személy vagyok, akkor miért nem működik ez? Mit hagytam ki? Egyáltalán jól csinálom én ezt? Miért nem jók az eredményeim? És a barátaimé miért olyan jók? Mi a stratégiájuk? Ez nehezebb, mint gondoltam. Nem jutok a megérdemelt eredményekre. A zavarodottság gyakran túlterheltséghez vezet.

3. Túlterheltség

A stressz és a tehetetlenség érzése nehéz. Megpróbálsz úrrá lenni pénzügyeiden, de mindig adódik valami más tennivaló. A pénzügyeid a jelenlegi képességeidet meghaladják. Most már nincs időt vagy kedved arra, hogy megfelelően csináld. Túlterhelt vagy, mert vagy a pénzügyi helyzeted, az érzelmi temperamentumod vagy az időhiány vette át az irányítást. Most már a tétek is sokkal magasabbak lehetnek, és aggódsz, hogy ugyanazokat a hibákat elköveted megint, mint korábban. Jól tudod, hogy a tehertől vagy egy részétől való megszabadulás megkönnyíti a dolgodat, így ez lehet az ideje a tanács után nézésnek.

4. Tanács

Segítségre van szükséged, de a tanácsért fizetni fájdalmas érzés.Kérdések merülnek fel a tanácsadó integritásával és az ár-érték aránnyal kapcsolatban.Itt csak annyit mondanék, hogy egy professzionális pénzügyi tervező együttműködik veled a te legjobb érdekedben. Nem a pénzügyi ipart képviseli,és nem is a termékekgazdáknak dolgozik.

Válassz bölcsen és egy profi pénzügyi tervező vigyázni fog rád, és a szakértői díjának többszörősére rúgó értéket fog neked nyújtani.

“Válassz bölcsen és egy profi pénzügyi tervező vigyázni fog rád, és a szakértői díjának többszörősére rúgó értéket fog neked nyújtani.

Végre elhatározod magadat, hogy fizess a profi tanácsért, de azzal az elvárással teszed, hogy egycsapásra meg fogja oldani a pénzügyi bajaidat.Ez hibás elképzelés.Jó útra térsz természetesen, de amire még szükséged van az a képzés.

5. Képzés

Elkezded megérteni, hogy a cél nélküli befektetés olyan, mintha házat építenél építési terv nélkül. A pénzügyi terveződ segít megtervezni és elérni pénzügyi pénzügyi céljaidat, tanácsait bizonyítékokkal és alapos, háttér betekintési lehetőséggel.

Elkezded megérteni, hogy a pénzügyi tervezés és a pénzpiacok hogyan is működnek valójában, és milyen hatalmas különbség van a valóság és a pénzipar szponzorálta média által súlykolt narratíva között.

A pénzügyi terveződ meg fogja veled vitatni céljaidat, az elérésükhöz szükséges forrásokat, az adókat, hogy miért számítanak annyira a költségek, melyeket lehet befolyásoni és melyeket nem, a befektetési piacok véletlenszerű működését,a kockázatokat, hogy a véleményvezérek, szakértők és a média véleménye a legtöbb esetben használhatatlan és hogy a vagyon definiciója lényegében a “finanszírozott megelegédettség” és nem a “hogyan gazdagodjunk meg”.Csak az újonnan szerzett pénzügyi képzés perspektiváján keresztül, a való világ működésének sokévi megfigyelésével jutsz el a megvalósításhoz.

6. Felismerés

Az új tudással együtt jön a felismerés, hogy minél többet tudunk, annál kevésbé értjük.Túl sok mozgó elem van benne ahhoz, hogy tökéletesen bizonyosak legyünk benne, és nincs egy tökéletes pénzügyi terv vagy befektetési megoldás.

“Minél többet tudunk, annál kevésbé értjük.”

Szóval feladod? Természetesen nem. Jobb tervezni minden eshetőségre, mint egyáltalán nem tervezni. Csak tervezel, tanulsz és befektetsz tovább, de már nem hagyatkozol nem reális előrejelzésekre vagy olyanokra, akik teljesen magabiztosak.Ezáltal megszabadulsz az általános pénzügyi kommentátorok béklyójától, amelyek a pénzügyeket egyértelműen fekete-fehérnek ábrázolják, mindenféle szürke zóna nélkül.Már nem foglakoztat, hogy a többiek mit mondanak, mert elérted a megvilágosodás stációját.

7. Megvilágosodás

Gratulálok! Most már tudod, hogy számodra mi a fontos.Megérted, hogy a te pénzügyi terved különbözik mindenki másétól, így már nem is hasonlítgatod össze velük.Tudod, hogy mit tudsz befolyásolni és mit nem, épp úgy mint azt, hogy mi nyújt a legnagyobb valószínűséggel sikert. Már kilométerekről kiszúrod a nagyotmondást. Szerény vagy képességeddel kapcsolatban, megérted a rossz eredmények kockázatát és nem veszed adottnak a jövöbeli hozamokat. Nem stresszeled magad apróságokon (9 vagy 10 %-ot fektessek be fejlődő piacokba?), hanem az idődet inkább olyan nagyobb horderejű dolgokra fordítod, amelyeknek tényleges hatásuk van az eredményekre.

Visszafogod magadat és képes vagy elvárásaid kezelésére. Tudod, hogy nincs egy tökéletes megoldás, ezért nem fecséreled sem idődet, sem a gondolataidat a megtalálására. Az ‘elég jó’ megfelelő lesz céljaid eléréséhez.

Annak a megértése, hogy elég a jó a tökéletes helyett alapvetően fontos, hogy az emberek 95 %-ánál jobban járj.Nem kell forszírozni a nyerést a játékból kiesés kockázata mellett. Csak tartsd a labdát a játékban. Akkor fogod elhinni, ha magad is meglátod, ami akkor jön el, ha már megtapasztaltad a pénzügyi megvilágosodáshoz vezető fenti stációkat. “


Annyira találónak éreztem a fenti gondolatokat, hogy kénytelen voltam helyet adni nekik, mivel én sem tudtam volna jobban megfogalmazni ezeket.

Azért felmerül egy nagyon fontos kérdés: Te magyar olvasó, most épp melyik stációnál tartasz? Érted-e , hogy itt a lehetőség, hogy az utolsóhoz gyorsabban juss el, mint a magyar emberek 99, 999 %-a?

Addig is, amíg eljutsz idáig, néhány jó tanács!

Kezeld az érzelmeidet!

Az emberek többsége állandó harcot vív magával, hogy kivegye érzelmeit a befektetési döntéseiből. Kevés sikerrel. A piacok állandóan ingadoznak, hol fel-, hol lefelé tartanak.A pillanatnyi piaci helyzetre történő reagálás rossz befektetési döntéseket eredményezhet. Az emberek túlnyomó többsége az érzelmi hullám szerint fektet be, míg a tökéletesen unalmas, egykedvű emoji arc szerint kéne akármi is történik.

A befektetési folyamat emoji leírása,Metis Ireland. erdeti koncepció Andrew Nelligan

Nézz a főcímek mögé!


A napi gazdasági sajtó hírei és a hírmagyarázatok próbára tehetik befektetési fegyelmedet, ha egyáltalán volt ilyen.Néhány hír borúsan itéli meg a jövőt, míg mások arra próbálnak rávenni, hogy a legutolsó befektetési hóbort szerint cselekedj.Ha a főcímek felkavarnak,gondold át honnan származnak a hírek, mi az alapjuk és tartsd magad hosszú távú stratégiádhoz.

Koncentrálj arra, amit befolyásolni tudsz!

Egy valódi pénzügyi tervező szakértelmével hozzásegíthet, hogy az alábbi cselekedetekre koncentrálj, melyek hozzáadott értéket jelentenek számodra és ezáltal jobb, sikeresebb befektetési élményhez vezetnek.

  • Készíts szükségleteidnek és kockázati tűrőképességednek megfelelő befektetési tervet

  • A befektetési portfóliódat az elvárt hozamok fentebb megismert dimenziói szerint állítsd össze

  • Globálisan diverzifikálj

  • Kezeld a költségeket, a kereskedés gyakoriságát és az adókat megfelelően

  • Maradj fegyelmezett a piaci hullámzás közepette