Hogyan lehetsz biztosan multimilliomos?

Házi pénzfőzés - Csináld magad útmutató a személyes pénzügyekhez

 Tartsd meg a lendületet! - Kapcsolj önműködő módba! (Először mindig magadnak fizess!)

Moonshine-money-auto-pilot.jpg

Robotpilóta bekapcsolva

Nem ismerlek téged, de én biztosan el tudok legalább néhány olyan dolgot képzelni, amit szívesebben csinálnék, mint bankszámla egyenlegek ellenőrzését, költségvetés készítését, vagy az online bróker számlámon történő kereskedést.

Szerencsére, lehetséges a pénzügyi folyamat néhány aspektusát automatizálni. Úgy érdemes erre gondolni, mintha bekapcsoltad volna a robotpilótát, hogy minél kevesebb időt és szellemi energiát kelljen fordítanod a pénzedről történő gondolkodásra.

Ami engem illet, azt a ritmust alakítottam ki, hogy néhány hetente ellenőrzöm a számláim egyenlegeit (inkább csak kíváncsiságból, mint egyéb okból), és 2-3 havonta néhány órát töltök a költségvetési táblázatkezelőm aktualizálásával és kereskedéssel a befektetési számlámon.

Egyáltalán nem érzem stresszesnek vagy terhesnek ezt a folyamatot. Amennyiben az alábbi lépéseket követed, biztos vagyok benne, hogy számodra is hasonló lesz az élmény.



Először magadnak fizess!

Az “először magadnak fizess” stratégia egy rendkívül egyszerű és hatékony módszer, amely elősegítheti megtakarítási céljaid elérését. Az ötlet lényege: azt költheted el, ami a megtakarítás után megmaradt, és nem fordítva.

Például, mondjuk kéthetente a fizetésed 1 500 dollár, és a célod 300 dollár megtakarítása minden egyes fizetésből.

Amennyiben az “először magadnak fizess” módszert követed, akkor egy 300 dolláros automatikus letétet állítanál fel magadnak a fizetési napon. A pénzt a vésztartalék számládra, diákhitel törlesztésre, vagy a befektetési bróker számládra irányíthatod (vagy ami épp a célod). Akárhogy is nézzük, ez a pénz eltűnik, le van a gond róla.

A fizetésed maradék 1 200 dollárja elköltésével szabadon rendelkezel. Nem kell, hogy bűntudatod legyen, ha étteremből rendelsz ételt vagy veszel egy pár új cipőt! Mindaddig, amíg az 1200 dolláros költségvetésed keretein belül tudsz maradni, rendben vagy.

Először takaríts meg, és csak azt költsd el, ami maradt!

Az igazi ereje ennek a stratégiának abban rejlik, hogy anélkül sikerül elérned megtakarítási célodat, hogy akár csak a kisújjadat is mozdítanád, vagy bármiféle döntést kéne hoznod. A pénzügyi folyamataid lehető legmesszemenőbb automatizálásával megteremted magadnak a legjobb esélyt arra, hogy a tervedhez hosszú távon hű tudjál maradni.

Az alternatíva az, hogy megtakarítod, ami a költéseid után maradt. Ebben az esetben, állandóan figyelned kéne a költéseidet, hogy nehogy letérj az útról. Egy buli a barátokkal itt, egy hirtelen ötlettől indíttatott vásárlás ott, és máris azt találhatod, hogy elmaradsz a megtakarítási célodtól a hónap végén. Nem túl jó móka, és nem biztos receptre a sikerre.

Először magadnak fizess, és az életedet sokkal könnyebbé teszed!


Előzetesen jóváhagyott kifizetések

A legtöbb cég, amely rendszeresen küld neked számlákat, ajánl előzetesen jóváhagyott kifizetési opciót, vagyis csoportos beszedési megbízást. Amennyiben ezt választod, a számlád automatikusan ki lesz fizetve, anélkül, hogy manuálisan be kéne lépned a számládra és el kellene küldened a fizetést.

Ha így teszel, akkor már nem kell aggódnod, hogy elmulasztasz egy kifizetést, és emiatt büntetést kell fizetned.

Én személy szerint a következő automatikus kifizetéseket állítottam be:

  • havi metro bérlet

  • vízszámla

  • internet számla

  • hitelkártya számla

Ha követed ezt az utat, akkor legyen gondod arra, hogy rendszeresen ellenőrizd a hitelkártyád és a folyószámládhoz kapcsolódó kártyád számlakivonatait, és keress szokatlannak tűnő terheléseket rajtuk.  


Feladatod

  • A fő bankszámládon, amelyre a fizetésedet kapod, keresd meg, hogy milyen “automatikus letét”, “automatikus átutalás” vagy “automatikus megtakarítási” lehetőségek vannak! Általában lehetőség van ismétlődő automatikus letét programot beállítani, megadva, hogy hova kell továbbítani a pénzt, milyen dollár összegben, és milyen gyakorisággal (minden héten/kéthetente/ havonta, stb.).

  • Határozd meg, hogy mi az az összeg, amit kényelmesen félre tudsz tenni minden fizetésedből! Olyan szintre állítsd be az automatikus letéti összeget, ami még a szükségleteid fedezésén felül egy normális összeget a szórakozásra is hagy! Kezdetben érdemes lehet ezt a letéti összeget viszonylag alacsonyan meghúzni, amíg bele nem jössz, majd idővel felemelni.

    • Profi tipp. Ha fizetésemelést kapsz, azonnal növeld az automatikus letéti összeget is, így növelni tudod a megtakarításaidat, anélkül, hogy elköltenéd a nagyobb fizetésedet!

  • Amerikai olvasók számára : a Vanguardhoz hasonló brókerek ajánlanak “automatikus befektetési” opciót. Ez egy elképesztően jó dolog, és egy lépéssel továbbviszi az automatizációt. Azután, hogy a pénzed automatikusan a Vanguard számládra kerül, meghatározhatsz egy szabályt, hogy ez az új pénz az általad választott eszközallokációnak megfelelően kerüljön befektetésre. Ez azt jelenti, hogy neked nem kell manuálisan elvégezned a kereskedést. Nagyon ajánlom, hogy ezt állítsd be annak érdekében, hogy a piacon eltöltött idődet maximalizálni tudjad. Nem mellékesen ez az életedet is megkönnyíti.

  • Kanadaiak számára: sajnos a mi pénzügyi fejlettségünk elmarad az USA szinttől, és nincs lehetőség index alapokból álló portfólióba történő automatikus befektetésre. Türelmesen várok…


Házi pénzfőzés - Csináld magad útmutató a személyes pénzügyekhez